O štěstí trochu jinak

ByLibuse

O štěstí trochu jinak

Návodů, jak se seznámit, už bylo napsáno tolik! I já jsem na tohle téma zplodila pár řádek /viz Jak na to?/, ale vzhledem k tomu, co od lidí slýchám, ve mně stále ještě hlodá potřeba, nějak se k němu vrátit. Opakovaně zjišťuji, že u spousty singles strach z odmítnutí nebo selhání ve vztahu silně převažuje nad strachem ze samoty. O tom se samozřejmě nemluví a málokdo by to přiznal…dokonce se domnívám, že si toho většina singles, jichž se to týká, ani není vědoma. Přitom je to celé jeden velký nesmysl! Jak někoho může zranit, že ho někdo nechce? Stovky či tisíce jiných by ho přece chtěly, čili je jen jeho „problém“, že jim nedá šanci! Zde se nabízí otázka: proč? Protože se mu nezdají dost atraktivní, zazobaní, vlivní….? Jistě, kdejakého loosera by nebral nikdo, o tom není pochyb. Ale jak dalece si všímáme těch potenciálně vhodných a volných? Nemusejí být sice nápadní na první pohled, ale jsou všude kolem nás….V každém domě, v každé ulici se pár takových najde! Čili chce to chodit po světě s očima otevřenýma a dávat se do hovoru – proč ne třeba u kontejnerů na tříděný odpad? Nebo při pohledu na pejska, směle čůrajícího na trávník před naším domem? I zde se nabízí pestrá paleta možných reakcí, přičemž nemám na mysli ty agresivně konfrontační, typu: „A pak to tady má nějak vypadat, když se nám tu vych…e kdejakej podvraťák!“ V případech tuhých exkrementů bývají verbální výpady ještě horší, nedávno jsem byla jednoho takového svědkem. Paní, docela pěkná blondýnka, zapomněla uklidit po svém miláčkovi hovínko, které udělal na obrubník u záhonu. To neuniklo pánovi, jenž v tu chvíli něco dělal na balkoně. Palbu nadávek, jíž majitelku psa zahrnul, zde ani nemohu citovat! Nic proti kritice nezodpovědných pejskařů. Komu by nevadilo chodit s pohledem upřeným do země místo do oblak? A to jen kvůli slalomu mezi lejny? Jenže i taková situace by se dala uchopit jinak, flirtovněji! A skýtá větší výzvu než standardní salónní scénář….Jak byste reagovali vy, kdyby se vám „objekt“ líbil, ale jeho čtyřnohý doprovod něco páchal na chodníku? Zkuste popustit uzdu fantazii!

Další strastiplné téma, s nímž se taky dost často setkávám, je váhání a nerozhodnost. Existuje psychologický termín „věčný stěžovatel“ a můžu potvrdit, že se jedná o skupinu velmi početnou! Bývají to obvykle ženy, které sice mají partnera či manžela, ale problém spočívá v tom, že se nechová, jak by se dle jejich představ chovat měl. Ne že by dělal něco úplně nehorázného, například že by byl doma agresivní, nenosil peníze, zahýbal….to ne. Někde je sex dokonce „lepidlem“, jinde jsou to peníze, nemovitosti či jiný „bonus“….což ale nic nemění na skutečnosti, že už to ve vztahu není ono. Dotyčná stěžovatelka chodí od jedné kámošky k druhé, lije do sebe kávu nebo drinky a lká nad svým nešťastným osudem. Jak je to strašné, jak už s tím musí něco udělat, jak se rozvede….ale tím to končí. Za týden, měsíc nebo za rok bude vyprávět totéž, možná jen někomu jinému… Nic neudělá ani se nerozvede, protože neví.

Neví, jestli by sama utáhla domácnost a další výdaje. Neví, jestli přece jen není lepší tenhle než žádný….protože neví, jestli by ještě vůbec někoho našla. Neví, co by řekli lidi. Neví, co chce a neumí se tedy ani rozhodnout. Zároveň se však neumí ani natolik emancipovat, aby nelpěla, neodvozovala svoje ekonomické zázemí, hlavně ale štěstí od toho druhého….a v tom je zakopán ten pomyslný pes, lépe řečeno jeho část. Ta druhá spočívá v tom, že lidi moc čtou návody a recepty na štěstí, kde je i detailně popsáno, jak takové štěstí nutně musí vypadat.  Štěstí je zde prezentováno jako povinnost, samozřejmost, bez níž se v našem přecivilizovaném světě neobejdeme.  Musíme být šťastni každou minutu svého života, jinak nestojí za nic a je třeba vyhledat kouče životního stylu!  Málokde se píše, že štěstí je něco jako křivka orgasmu – prudce vylítne nahoru, aby pak zase klesla a dále pokračovala jako poměrně rovná čára, symbolizující spokojenost.

Převedeno na partnerství: natřel vrata? Bezva! Přinesla mi na zahradu kafe a moučník? Bezva! Jedeme na výlet do ZOO? Bezva! Posedíme se sousedy u grilu? Bezva! Přinesl mi kytku? Bezva! Nezapomněl se v hospodě?….haha.

About the author

Libuse administrator

Leave a Reply