Nebezpečné pohádky

ByLibuse

Nebezpečné pohádky

Před pár dny mě potěšila ČT. Opakovala totiž film Sebemilenec, který patří k mým absolutním favoritům. Spolu s Posedlostí a Hořkým měsícem tvoří ďábelskou trojici, prezentující tragédii, k níž vede ztráta ostražitosti vlivem „lásky“. Filmů s touto tematikou je mnohem víc, ale zmiňuji jen ty, o nichž jsem ve svém blogu již psala. Dalším klenotem na téma „likvidace láskou“ je třeba Siréna od Mississippi. Jean Paul Belmondo zde ztvárnil pro něj atypickou, vážnou roli. Hraje majitele továrny na tabák z Reunionu, jenž se na inzerát seznámí s překrásnou blondýnou /Catherine Deneuve/. Zblázní se do ní tak, že se nechá finančně zruinovat, otrávit a málem připravit o život.

Kdyby to šlo, promítala bych tyhle brilantní kousky všem po uši zamilovaným, co nevidí, neslyší a dle sloganu „přání otcem myšlenky“ žijí růžovou vidinou budoucnosti s partnerkou/partnerem svých snů.  Samozřejmě navzdory varovným signálům, sirénám, jež blikají, houkají a ječí na plné pecky. Jenže individuum s vymytým mozkem je slepé a hluché.  Odmítá vidět blížící se katastrofu a spílá všem, co si ho před ní troufnou varovat. Vědecky to lze vysvětlit snadno : zamilovanost je stav podobný závislosti na kokainu nebo jiné droze. Už jste se někdy pokoušeli vysvětlit alkoholikovi, že jeho pití vybočuje z rámce normálního konzumu? Pak tedy víte, kam vás pošle. On to totiž zvládá a žádnou odvykací kúru nepotřebuje, přestane, až bude chtít.  I já jsem kdysi žila s alkoholikem, tak to moc dobře znám. Inteligence, červený diplom atd. nemají žádný vliv: do závislosti na drogách, hrách či nějakém „fatálním“ objektu takzvané lásky může padnout i ten, do něhož bychom to nikdy neřekli.

Kdo je napaden zamilovaností, rád dodává své emoční lochnesce grády za pomoci filmových dojáků. Nedávno mi bylo vyprávěno, jak úžasný je film Nějak se to komplikuje..znáte ho? Meryl Streep tam hraje ženu, s níž její ex začíná podvádět svou současnou partnerku… a to tak, že totálně a hodlá se k ní vrátit. Romantika nejkýčovitějšího kalibru, která uštědří hormálně vypláchnutému mozku poslední ránu. Chci, aby se ke mně vrátil zpátky, tak jak to udělal Alec Baldvin, vzlykají na nějakém muži závislé ženy a v ruce žmoulají promáčený kapesník. Argumenty, že je to jen hollywoodská limonáda, mají stejnou účinnost jako pomyslný hrách házený na stěnu. Ti, o nichž je řeč, mají totiž potřebu věřit pohádkám. Milenky věří, že s novým mužem najdou kýžené štěstí a že se samozřejmě rozvede, opuštěné manželky věří, že se k nim jejich „zaběhnutý“ nevěrník jednou přece jen vrátí /jako v tom filmu/ , uzná svůj omyl, posype si hlavu popelem, je zasype růžemi a budou spolu žít šťastně až do smrti…ale budiž.  Zázraky nelze vyloučit. Zastánci „Wunschdenken“, /přání otcem myšlenky/ si mohou zaletět třeba do New Orleans, kde kněžky voodoo provozují nejrůznější rituály. I takové, jež mají přikovat milovanou bytost k platící zákaznici. Nedávno o tom referoval jeden německý tv kanál a bylo to docela zábavné show, kdy kněžka ovíjela reportérku hadem, mumlala mantry, vykuřovala prostor a zakázala dotyčné ohlížet se zpět, aby se nevrátila do starého stavu… Jak výnosný kšeft!  Magie se mi líbí, ovšem ve své nekomerční podstatě. Tajemné rituály také studuji, nejradši v posteli za svitu svíce, jinak jsem ovšem realistka až na půdu a dokud budu provozovat svou poradnu, tenhle postoj těžko změním. Toho, kdo chce jít, nelze držet, píše v jedné ze svých knih sexuolog a párový terapeut Ulrich Clement. S tím nelze než souhlasit. Kdo má našlápnuto na jinou zkušenost, musí ji udělat, ať to stojí, co to stojí. Je mi jasné, že taková teorie zlomená srdce nepotěší, ale není snad lepší a v konečném efektu zdravější než uměle nabarvená těšínská jablíčka? Ani Plzáka za jeho nemilosrdnou kritiku vztahových klišé všichni nemilovali a jakou díru do světa udělal!

Každý svého štěstí strojvůdcem, říká jeden můj intelektuální kamarád a já tomu výroku tleskám. No a protože se blíží konec roku a s ním spojené bilancování plus přání do nového roku, popřeji něco i já: zdraví, nekonečnou duševní pohodu, štěstí ….. a srdce s nohama na zemi!

About the author

Libuse administrator

Leave a Reply