Vytipované, omámené, vydírané. Kam až vede slepá vášeň?

ByLibuse

Vytipované, omámené, vydírané. Kam až vede slepá vášeň?

V neděli 24.11. jsem na 3sat viděla skvělý švýcarský dokument. Měl název Verführt und erspresst a natočil ho režisér Aldo Gugolz.Tématem filmu byly bohaté ženy, které padly za oběť sexuálnímu vyděrači.

V prvním případě se jednalo o 83-letou luzernskou hraběnku Verenu Du Pasquier, obývající luxusní apartmá hotelu v Monte Carlu. Druhou obětí se stala německá miliardářka. Obě ženy svedl a o velké sumy peněz obral stejný pachatel, protřelý Švýcar, právník a gigolo v jedné osobě, 

Helg Sgarbi. Ženy si podmaňoval šarmem etiketou, vzápětí je oslaboval a manipuloval jimi. I on však byl slabý a závislý – na duchovním vůdci sekty, jejímž byl členem.

Hraběnku si vyhlédl v jejím monackém hotelu. Trpělivě vysedával u vedlejšího stolu a čekal.    Když si dáma štíhlého mladíka všimla, odměnil se jí kyticí růží a na míru šitými komplimenty. Odhalit její slabinu – osamělost – mu nedalo moc práce. Vždyť právě v tom spočíval jeho největší talent! Když jí řekl, že pro něj vůbec není stará, rozplývala se nadšením a radostně to sdělovala kamarádkám.

Hbitě jí nabídl  vše, co potřebovala: atraktivního společníka, finančního a právního poradce. I vášnivého milence. Pak už to šlo jak po másle. Brzy si ji pečlivě připravenými, rafinovanými triky omotal kolem prstu. Hlavně lichotkami, polibky – i sexem. Žíznila po lásce, už dlouho…Sgarbi později do policejního protokulu vypověděl, že na 83 let byla až neuvěřitelně čilá, duševně i tělesně. To vyplývalo i z kamerových záběrů hraběnky, oděné do šatů zářivých barev, s cigaretou v dlouhé špičce. Mladistvě zamilovanou šlechtičnu zachránilo až varování dalších obětí. Nelítostnou pravdu se sice dozvěděla před plánovanou svatbou, ale ani tak bídák Sgarbi nepřišel zkrátka: stačil z ní vymámit 25 milionů franků. Přestože ho zažalovala, zdaleka všechno nevrátil.

Druhou obětí, již televizní dokument představil, byla nejbohatší Němka, akcionářka a miliardářka Susanne Klatten, rozená Quandt, přezdívaná Signora BMW. I na ni si vykutálený svůdník počkal v hotelu, samozřejmě opět luxusním, zaměřeném na elitu. Jeho „revír“ tvořily zejména Švýcarsko, Rakousko a Německo. Podnikatelce z velkého světa štíhlý muž vybraných manýrů imponoval. Omámil ji, jako obvykle, zajímavě znějícími komplimenty, předstíraným pochopením a vášní. Jakmile se stala jeho milenkou, měl vyhráno. Pomocí bravurního hereckého výkonu z ní vyloudil 

7 milionů EUR. Vymyslel si dojímavý příběh – že na Floridě autem srazil dítě místního mafiána a ten mu teď jde po krku, musí se vykoupit… Susanne se kajícníka zželelo a požadovanou částku mu předala: v garáži, v krabici. 

S jídlem roste chuť a Sgarbi co nevidět žádal další obnos, ještě vyšší. Susanne však mezitím pojala jisté podezření a odmítla. Vytočený Sgarbi odhodil masku. Pohrozil, že jestli mu nedá 49 milionů, ukáže kompromitující nahrávky postelových radovánek veřejnosti i její rodině. Ale i mistr se někdy utne. Podvodník, ač zběhlý, svou oběť tentokrát podcenil. Susanne sebrala odvahu a zašla na policii. Další události už vzaly rychlý spád a rozkryly nejen řadu podobných případů, ale i nitky, vedoucí výše -k Italovi Ernanu Barrettovi. Začínal jako automechanik, postupně se vypracoval na majitele vozového parku a mnoha nemovitostí včetně centra spirutuální léčby v italském Pescosansonesco. Také on měl rád ženy, hlavně ty movité. S nimi ve své horské usedlosti  přeochotně pracoval, dokud jim nedošly peníze. Údajná léčba spočívala i v sexu.  

Absurdní, naivní, šílené? Nikoli. Jen sexuální, emocionální a finanční zneužívání. 

I na tomto příkladu je zřejmé, kam až vede slepá vášeň. Není pochyb ani o tom, že se takto lze živit dost slušně a dost dlouho, je-li dotyčný zdatný manipulátor. A tím Barretta každopádně byl. Podléhaly mu všechny: mladé i staré, ženy všech národností. Včetně zbožného Helga Sgarbiho, věřícího v Barrettovu reinkarnaci Krista. V klášteře se mu prý na rukou objevila  stigmata, krvácení z ran. Možná  Barretta nemusel chodit ani tak daleko, Švýcar mu už dávno všechno baštil. Vyjádřil se,  že mu dal víc než vlastní rodiče. Svůj obdiv a neskonalou úctu k tomuto malém snědému šíbrovi dokazoval slovy i činy. Hlavně tím, že mu odváděl značnou část ze svých nekalých zisků. Barretta to u soudu popřel a vydírané ženy nemilosrdně odsoudil. Prý si za to můžou samy. 

Hm…..ale co to  má společného s nehoráznou amorálností tohoto počínání?? 

Dnes jíž oba sedí s vyhlídkou na hezkých pár let za mřížemi a povinností vrátit několika ženám miliony, o něž je připravili. 

Tolik tedy k televiznímu dokumentu, mapujícímu události v cizině. Ale i u nás doma se najde podobných vykutálenců- lamačů ženských srdcí – víc než dost! O jednom takovém mi referovala Jana, 45, manažerka. Stejně starého Marka poznala, jak jinak, na internetové seznamce. Když se po několika informativních mailech setkali tváří v tvář, uchvátil ji prakticky vším. Ztepilou postavou, mužnými rysy a hlavně výřečností. Opálený, zcestovalý, evidentně zkušený, testosteronem i sexappealem překypující majitel jeepu a realitní kanceláře si nemohl vybrat lépe: ani Jana nebyla žádný niemand, ale krásná, movitá žena z vyšších kruhů. A také temperamentní, rozvedená a dlouho, moc dlouho sama! Trefa přímo do černého. Ve snaze zapůsobit ji nejdříve pozval do sídla své společnosti…a zde, na koženém gauči, se spolu poprvé vyspali. Jakmile se jí dotkl, roztála a celá se rozžhavila, tak velká byla její touha po mužském objetí… ..přesně tohle čekal. Milování s ním bylo nádherné, božské, přiznávám, že mi vy….. mi mozek z hlavy, říká dnes Jana. 

Nic lepšího si Marek nemohl přát. Nejen že mu dávala svoje tělo, kdykoli a kdekoli, ale začala do něj také investovat. Svou kartou platila víkendové nákupy, benzín a spoustu dalších věcí. Neprotestovala, naopak, dělala to dobrovolně a evidentně ráda. Připadala si užitečná, prospěšná. Chtěla mu pomoci, stěžoval si totiž, že kšefty nejdou. Stalo se pravidlem, že financovala skoro všechno včetně přestavby rodinného sídla u Prahy. To už u ní Marek bydlel, čili ho živila. Po několika měsících však jeho sexuální posedlost začínala polevovat. Mám moc práce, musím dnes zůstat v kanceláři, vymlouval se. Janě to nedalo. Jednoho večera, když byl zrovna ve sprše a zapomněl vypnout notebook, se neovládla. Stačilo párkrát kliknout myší a vysvětlení měla hned:  mailoval si s třemi dalšími ženami! A se všemi měl sex, jak z korespondence vyplynulo. 

Následovala scéna jak z filmu a Janin jasný ortel: konec. Marek odešel jako spráskaný pes, až jí ho druhý den bylo trochu líto. Ovšem ne natolik, aby svoje slova vzala zpět. Nebude žít v harému! To fakt nemá zapotřebí.. Kdyby se aspoň choval jako chlap a zahrnovat ji dárky, platil za ni, pak by se dalo mluvit o haréma – ale takhle? Připadala si trapně  a žasla, kolik si toho nechala líbit. 

Brzy měla žasnout ještě víc: od záletného kocourka M. přilétl mailík, v němž jí vyčetl, jak se k němu zachovala a hned přešel do útoku: buď ho vezme zpět a budou spolu žít jako dříve, nebo pošle pár lahůdkových foteček do firmy, kde pracuje ve vedoucí pozici. A taky dětem, našel si je na sociálních sítích. Budou koukat, jak divoká umí být jejich maminka! Jana se zhroutila a po nekonečných hodinách přemýšlení navrhla schůzku, kde si o všem promluví.

Marek se dostavil s kyticí gerber a poděkoval jí za vstřícnost. Nejen to. Omluvil se jí za své slabosti a poklesky. Byl jsem idiot a nechoval jsem se k tobě dobře, zlatíčko moje…slibuju, že všechno napravím a ten mail mi taky odpusť, ujely mi nervy…mám tě moc rád! Uvěřila mu, jako už tolikrát.

Chvíli sekal latinu, ale po pár týdnech najel na svůj standardní program. V pondělí Zdenička, v úterý a ve středu Miriam, od čtvrtka do neděle Jana. A samozřejmě její peníze….Financování výletů a nákupů se nebránil ani teď. Na rozdíl od doby před rozchodem sice tu a tam prohodil – já ti to vrátím, ale u toho taky zůstalo. Všechno se opakovalo, Jana se však rozhodla neopakovat stejnou chybu. Místo hysterické, žárlivé scény si našla kontakty na jeho další milenky, své konkurentky. Oslovila je a společnými silami pak zaútočily na vyděračského proutníka a parazita. Janu příliš neudivilo, že není sama, koho Marek zneužíval a vydíral….zažila to i Miriam, dokonce brutálněji. Nejen že jí vyhrožoval, ale  dokonce ji, ředitelku školicího centra, občas i zmlátil…

Slepé vášně jsou různé, jejich dopad vždycky stejný: ponížení, deformace, narušení….Lze si jen přát, aby díky podobným filmům, působení médií a osvěty ubývalo těchto zločinů i jejich obětí. Aby se ženy nejen ekonomicky a společensky emancipovaly, ale také emocionálně posilovaly. Aby se v novém vztahu nerozpouštěly jako kostka cukru! A aby přibývalo těch, co v sobě najdou odvahu ke zveřejnění svého případu a usvědčení pachatele!

 

Zdroje:

http://programm.ard.de/TV/3sat/verfuehrt-und-erpresst/eid_2800711044204592?list=now

http://www.sueddeutsche.de/panorama/komplize-von-klatten-erpresser-verurteilt-ernano-barretta-und-die-signora-bmw-1.1388775

About the author

Libuse administrator